top of page

Jak si přivydělat grafikou? Zkuste tvořit pro fotobanky

Aktualizováno: 14. 4. 2019


Pokud rádi fotíte, kreslíte ilustrace, děláte vektory, vytváříte videa nebo skládáte hudbu a přemýšlíte, jak by se tím dalo něco přivydělat, fotobanky by pro Vás mohly být ideální volbou.Co je to fotobanka?

Místo, kde můžete získat fotografie, ilustrace, videa nebo zvuky pro vlastní použití, ale také místo, kde tyto materiály můžete prodávat. V podstatě je to prostředník mezi tvůrcem a kupujícím.


V tomto článku se budu věnovat hlavně microstock fotobankám, které umožňují přijímat a prodávat materiál i od amatérských tvůrců a nadšenců.

Mezi nejznámějších microstock fotobanky patří například Shutterstock, Istock, Adobe Stock(Fotolia).
Jak jsem se k fotobankám dostal a co mi to přineslo?

Stejně jako teď vy jsem brouzdal na netu a hledal způsoby, jak si přivydělat něčím, co mě baví. Tehdy jsem pracoval v nově vzniklé reklamní agentuře a práce tam zatím moc nebylo. Proto jsem začal koumat, jak bych mohl zbylý čas efektivně využít. V té době jsem objevil fotobanky.


Přišlo mi jako naprosto geniální řešení kreslit a fotit co chci, nahrát to a už jen sledovat, jestli se to prodává. Začal jsem si zjišťovat, které fotobanky budou pro mě nejvhodnější a koncem roku 2014 se do toho pustil.


Jednou z prvních fotobanek na které jsem začal nahrávat byl Shutterstock. Shutterstock má v prostředí pro přispěvatele mapku světa, na které se Vám ukazuje, kde a co se Vám jako poslední prodalo. Například vidíte, že támhle někdo z Baku v Ázerbájdžánu koupil před chvilkou Vaši ilustraci. Tou dobou jsem z toho byl naprosto nadšený. Mapku jsem sledoval víc než Facebook a celé dny jsem jen přemýšlel nad tím, co dalšího na fotobanky vymyslím.


Začátkem roku 2015 mi přišla první vyplata ze Shutterstocku. Bylo to mých prvních 100$. To mě namotivovalo ještě víc a dal jsem si za cíl vytvořit do roka 1000 vektorů. I když jsem jich nakonec zvládl 960, tak jsem byl s výsledkem spokojený.

Fotobanky mi postupem času začaly generovat stálý měsíční příjem. K dnešnímu dni mám na fotobankách, (konkrétně na Shutterstocku) 3620 snímků složených především z vektorů.


Práce pro fotobanky mi přinesla obrovské zlepšení v tvorbě vektorové grafiky. Zlepšila se mi slovní zásoba v angličtině, protože každý snímek je potřeba co nejdokonaleji popsat a vymyslet 50 klíčových slov, podle kterých kupující ilustraci najdou. Fotobanky mi generují pasivní příjem, kvůli kterému se nemusím tolik stresovat v případě, že by se zrovna v podnikání nedařilo.


Fotobankám se momentálně věnuji kolem dvou hodin denně (bez víkendů) a stále mě to baví.


Takto vypadala má práce v úplných začátcích:


Takto později:
Na které fotobanky nahrávat?

To je hodně individuální. Tvůrce videí může mít nejlepší výdělky na Pond5, zatímco fotograf krajinek může mít úspěch na Adobe Stocku. Závisí to především na obsahu, který chcete na fotobanky nahrávat.

Troufnu si říct, že pro většinu přispěvatelů je stále bezkonkurenční jedničkou Shutterstock.


Má statistika výdělků v % za poslední půlrok na jednotlivých fotobankách.

Pro registraci na fotobanky je potřeba předem ofotit průkaz totožnosti (občanský průkaz by měl stačit). Chtejí ho z toho důvodu, že pokud má fotobanka někomu vyplácet peníze, tak si musí ověřit, jestli jste opravdu existující osoba.


Shutterstock

Je stále nejlepší a pravděpodobně ještě nějakou dobu bude.

 • Náročnost registrace: Střední. Shutterstock po Vás bude chtít 10 ukázkových fotek nebo ilustrací. Pokud alespoň 7 z nich bude dostačujících, tak máte vyhráno a můžete začít nahrávat. Pokud to nevyjde, tak nezoufejte. Napíšou Vám důvody, proč konkrétní fotky/ilustrace neprošly a vy to můžete napravit a zkusit znovu.

 • Nahraný materiál schvalují do 48h.

 • Nahrávání je jednoduché.

 • Přehledné prostředí pro přispěvatele.

 • Výdělky jsou přehledné a téměř okamžite vidíte, kde se co prodá.


iStock

Momentálně je pro mě druhá nejvýdělečnější fotobanka. Za poslední rok předběhla Adobe Stock (Fotolii). Je jedna z prvních vytvořených microstock fotobank na světě.

 • Náročnost registrace: Vysoká. Podrobí Vás jednoduchým znalostním testem a poté musíte nahrát 3 své nejlepší práce. Pokud Vám některou z prací neschválí, máte možnost to zkusit znovu za týden, pokud to zase nevyjde, tak za 14 dní, pak za měsíc.... Při neúspěchu se doba dalšího pokusu posouvá exponenciálně.

 • Nahraný materiál schvalují do 48h.

 • Nahrávání je dnes už jednoduché (dřív to byla dřina). Navíc existuje spousta nástrojů, které Vám ulehčí práci při nahrávání.

 • Výdělky nevidíte hned. Je to spíš takové čekání na překvapení, protože Vám vyplivne statistiku výdělků jednou za měsíc.


Adobe Stock (Fotolia)

Patří mezi top fotobanky. Rozhodně se vyplatí na tuto fotobanku nahrávat.

 • Náročnost registrace: Nízká. Registrace neobsahuje žádný vstupní test, takže po schválení totožnosti můžete začít nahrávat.

 • Nahraný materiál schvalují někdy i během několika minut.

 • Jednoduché nahrávání.

 • Výdělky viditelné hned.

 • Od fotobanky můžete očekávat i různé akce na Adobe produkty. Například mi nabídli zdarma roční licenci na fotografický plán (Photoshop, Lightroom...), protože mám roční výdělky nad 500$. Dále pak rozdávali roční licence zdarma na kompletní balík Adobe CC pro ty, kteří ten rok nahráli minimálně 300 videí.


Dreamstime

Fotobanka snů. Před pár lety generovala zisky téměř obdobné, jako Adobe Stock. Neznamená to však, že za rok nebo dva se nemůže zase vyšvihnout.

 • Náročnost registrace: Nízká.

 • Nahraný materiál schvalují někdy i během několika minut.

 • Jednoduché nahrávání.

 • Výdělky viditelné okamžitě.

 • Pokud Vám Dreamstime zamítne fotku nebo ilustraci, dá Vám zpětnou vazbu o tom, co je na snímku špatně a jak to napravit. Ostatní fotobanky takovou zpětnou vazbu nedělají vůbec nebo jen udají důvod zamítnutí v krátké větě.


123RF

Poslední z mých Top 5 fotobanek, na které má smysl nahrávat

 • Náročnost registrace: Nízká.

 • Nahraný materiál schvalují někdy i během několika minut.

 • Jednoduché nahrávání.

 • Výdělky viditelné okamžitě


Depositphotos

Celkem mladá fotobanka vzniklá v roce 2009.

 • Náročnost registrace: Nízká.

 • Nahraný materiál schvalují do jednoho dne.

 • Jednoduché nahrávání.

 • Nejsou moc nároční a berou téměř vše.

 • Výdělky viditelné okamžitě.

 • Proti ostatním negeneruje tolik výdělků, ale má velice snadný nahrávací proces, takže stále přispívám.


BigStock

Fotobanka odkoupená Shutterstockem. Už delší dobu uvažuji nad tím, že zde přestanu přispívat.

 • Náročnost registrace: Nízká.

 • Nahraný materiál schvalují do 48h.

 • Náhrávání není tak pohodlné. Při webovém nahrávání se kliká po jednom. Nejdřív EPS soubor, pak k tomu přiřadit JPG. Můžete takhle naklikat jen 10 položek a nedej bože, že se překliknete... Pak musíte obnovit stránku a zase začít klikat od začátku.

 • Výdělky viditelné okamžitě.

 • Fotobance dám ještě nějakou chvíli šanci, ale pravděpodobně ji brzy vypustím.
Jak vidím budoucnost fotobank?

V současné době se fotobanky plní obrovskou rychlostí. V roce 2016 Shutterstock zaznamenal 60 miliónů snímků. Dnes v dubnu 2019 eviduje 264 milionů snímků a každý týden přibývá 1 723 816 nových. Nabídka převyšuje poptávku, což bude nutit fotobanky tlačit ceny dolů.


Obrovskou konkurenci mají hlavně fotografové. Dnes cvaknete kvalitní fotku i telefonem, takže chcete-li na fotobankách uspět, tak jediným smysluplným řešením je zameřit se na kvalitu. Ilustrátoři a grafici to mají s konkurencí o poznání snadnější. Největši potenciál k úspěchu vidím u tvůrců animací.


Pro nováčky na fotobankách je to každým dnem těžší a těžší, ale pokud se ptáte, jestli bych začal dnes od nuly, tak bych řekl ano. Chce to více námahy než dříve, ale stále je velká šance vybudovat kvalitní portfolio a přijít si k pěkným výdělkům.


Pokud uvažujete nad prací pro fotobanky, tak určitě navštivte skvělý web Petra V. www.fotobanky.cz, kde najdete všechny potřebné rady a tipy k fotobankám. Navíc na webu najdete fórum, kde Vám fotobankéři poradí s každým problémem.


2 komentáře

2 Kommentare


photo lab
photo lab
16. Sept. 2020

velmi zajímavý blog. Děkujeme za sdílení užitečných informací. Miloval jsem to. Rovněž vám doporučuji seznámit se s vynikajícím webem, kde se můžete hodně stresovat a začít fotografovat https://fixthephoto.com/how-to-become-a-professional-photographer.html

Gefällt mir

ondrakulisek
ondrakulisek
23. Okt. 2019

Update: Za poslední 2 měsíce hodně stoupla Fotolia(Adobe Stock). Příjmy z Adobe Stocku mám srovnatelné se Shutterstockem.

Gefällt mir
bottom of page